Vysokohorský trénink doma v obýváku nebo v gymu? Pohledem Filipa Trojovského, profesionálního Crossfit Atleta!

21.10.2020

Zkušenosti z dvouměsíčního testu hypoxické přípravy Filipa Trojovského.

O vysokohorském tréninku jsem toho slyšel hodně. O jeho účincích a načasování sportovců jsem se vlastně učil již na vysoké škole. Vzpomínám si, že jsem to viděl na vlastní oči i na naší atletce a teď i trenérce Veronice Hándlové. Rok studovala v Ekvádoru, kde žila v malém horském městečku Cuenca cca. 2800 m. n.m.. Když se Veronika vrátila zpět k nám, měli jsme oba pocit, že je nesmrtelná. Její pracovní kapacita a fond byl neskutečný!!! Všechno vlastně díky adaptaci těla na nedostatek kyslíku.

Bohužel nemám úplně čas ani prostředky odjet trénovat někam, kde je vyšší nadmořská výška a proto jsem se začal poohlížet po nějakých alternativách. První věc, na kterou jsem na internetu narazil byl kyslíkový stan, ve kterém spával náš nejlepší tenista Tomáš Berdych. Nicméně pořízení tohoto stanu bylo opět mimo mé možnosti.
Poté jsme narazil na hyperbarickou komoru, kde vlastně člověk po dobu cca 1 hodiny vdechuje kyslík v přetlaku, a tím dochází k lepšímu zásobení tkání v organismu. Tato terapie urychluje regenerační procesy po úrazech nebo operacích a posiluje imunitu. Nicméně nebylo to přesně to, co jsem hledal. Několikrát jsem tuto komoru navštívil a účinky na regeneraci mohu jen doporučit stejně, jako kryokomoru nebo samotnou saunu. Ovšem nefungovalo to na zvětšení kapacity plic, lepší využití kyslíku při zátěži a zvýšení VO2 max.

Nakonec jsem narazil na hypoxickou terapii. Díky mému kamarádovi a dlouholetému cyklistovi Aleši Řehořovi, který dělá zátěžové testy pro sportovce, jsem dostal doporučení na pana Adámka a firmu Saneli. S tím, že cyklisté hypoxickou terapii využívají už dlouhou dobu a sami tomu říkají legální doping.
Potkali jsme se tedy všichni tři a udělali kompletní vstupní měření. Následně jsem se s panem Adámkem domluvil na zapůjčení přístroje pro individuální trénink. Trénink s generátorem jsme rozdělili na tři různé fáze A-B-C.

A. Samotné rozdýcháni se před mým tréninkem.
B. Hodinový trénink v režimu IHT.
C. Cool down a vydýchání CO2 po tréninku cca 10-15 min, buď úplně bez zátěže nebo při lehké jízdě na kole.

Po cca 3-4 týdnech jsem začal během workoutů (cvičení ve vysoké intenzitě) pociťovat lepší výkonnost a zvýšení pracovní kapacity. I při hodinových IHT trénincích jsem cítil výrazně lepší adaptaci na zhoršení dechových podmínek a nedostatek kyslíku.
Po cca 6-ti týdnech jsme trénink předělali a to na samotný trénink simulovaný v nadmořské výšce. Zde musím říct, že i velmi lehký trénink (běh na páse, jízda na Rogue Echo Biku) byla dechově extrémně náročná. Zpočátku mě po půlhodinovém tréninku bolela bránice a celé břicho než jsem se naučil efektivně dýchat za nedostatku kyslíku. K tomuto samotnému tréninku stále využívám IHT trénink bez zátěže.

Jako aktivní závodník a i jako trenér hypoxickou terapii absolutně doporučuji!!! Účinky jdou opravdu již brzy cítit a hlavně kromě toho, že jsou měřitelné jsou velmi dobře vidět i na závodním poli. Chápu, že některé závodní teamy na Tour de France své závodníky okamžitě jakmile dojedou etapu napojí na hypoxický generátor.

Mgr. Filip Trojovský
‼️CrossFit® DESTINY‼️
WWW.CROSSFITDESTINY.CZ